Sčítanie obyvateľstva 2021- otázka vierovyznania

Prostredníctvom tohto krátkeho blogu by som sme aj my – Mokošin kruh – radi vyjadrili k pripravovanému sčítaniu obyvateľstva, ktoré sa bude konať od 15.2.2021 do 31.3.2021. Rozhodne tým nesledujeme snahu ovplyvniť odpovede čitateľa v oblasti, ktorú sa chystáme komentovať. Našim cieľom je prezentovať naše vlastné rozhodnutie, ku ktorému sme jednotlivo dospeli po dlhšom, či kratšom uvažovaní.

K plánovanému sčítaniu obyvateľstva sa v rôznych diskusných skupinách vyjadrujú aj mnohí jednotlivci, ktorí sa zaujímajú, prípadne praktizujú pôvodne slovanské duchovno/vieru/náboženstvo. Mnohí tým sledujú propagáciu pôvodného náboženstva Slovanov a snahu o obnovu jeho praktizovania v čo najväčšej miere.

V súvislosti s touto snahou môžeme registrovať výzvy pre uvedenie svojho vierovyznania zaškrtnutím možnosti “iné”, ku ktorému by sa dopísalo napríklad “Rodné duchovno”, “Rodná viera”, “Pohanstvo” a pod. Ako sa k tejto otázke v sčítaní ľudu plánujú postaviť členovia Mokošinho kruhu?

Vlastimil: Mojím plánom je vybrať možnosť “Bez vyznania”. Túto možnosť som si vybral z viacerých dôvodov. Hlavným dôvodom je ale to, že štatistika o náboženskej, alebo ináč povedané duchovnej orientácii obyvateľstva, bude reálne použitá viac-menej na prerozdelenie finančných prostriedkov rôznym cirkvám, ktoré sú na Slovensku registrované, takže čím viac ľudí si vyberie možnosť “bez vyznania”, tým menej finančných prostriedkov by mohli iné náboženské organizácie dostávať. Súčasní vyznávači rôznych foriem staroslovanského náboženstva nie sú združení v cirkvi, tým pádom by z toho toto spoločenstvo ani nič nemalo – zároveň sa mi predstava akejsi “slovanskej pohanskej cirkvi” nepáči, nakoľko sa obávam, že si z toho opäť len niekto urobí biznis a na pôvodnú myšlienku sa časom zabudne. Samozrejme, pre potreby zvýšenia povedomia o ľuďoch “pohanského vierovyznania” v štátnych štruktúrach by som mohol vybrať jednu z možností uvedených v úvode článku. To si však momentálne nechám na neskôr. V prípade, že bude Slovensko sekulárny štát aj v praxi, napríklad o desať rokov pri ďalšom sčítaní obyvateľstva, budem môcť uvažovať o tom, aby som sa do popisovanej iniciatívy zapojil osobne. Preto si nateraz vyberám možnosť “Bez vyznania” napriek tomu, že aktívne praktizujem našu rodnú vieru.

Veleslava: Ja som sa celkom dlho rozhodovala medzi Rodnou vierou a medzi označením možnosti “bez vyznania”. Otvorene o sebe hovorím, že som pohan, tak prečo by som sa k tomu nemala prihlásiť aj oficiálne? Na druhej strane by to však nemalo žiadny efekt, keďže vierovyznanie je pri sčítaní obyvateľstva len pomôcka na prerozdeľovanie financií registrovaným cirkvám. A to je to, s čím mám ja osobne problém. My registrovaní nie sme a úprimne sa mi ani trošku nepozdáva predstava, že by sme mohli byť. Rozhodla som sa označiť možnosť “bez vyznania” nie preto, že som ateista (nie som), ale preto, lebo nesúhlasím s tým, že by vôbec nejaká cirkev mala mať právomoci, aké majú registrované cirkvi. Nepáči sa mi nerovnosť, ktorá je u nás medzi katolíckou cirkvou a menšinovými náboženstvami ako je aj to moje, no nechcela by som dostať Rodnú vieru na úroveň katolíckej cirkvi. Som odporca toho, že by akákoľvek náboženská organizácia mala byť platená zo štátnych peňazí a nechcem tieto privilégia ani pre seba. Toto je moje stanovisko a tieto moje názory ovplyvnili to, prečo som sa rozhodla označiť možnosť “bez vyznania”. Moje duchovno je pre mňa veľmi osobná vec, ktorú nechcem podriaďovať konceptom, s ktorými nie som stotožnená. Existencia cirkví ako inštitúcií so svojou hierarchiou a ich financovanie zo štátnych peňazí je v mojom vnímaní presne to. Toto je ale iba môj osobný názor. Chápem a rešpektujem všetkých, či sa už rozhodnete prihlásiť k Rodnej viere v sčítaní obyvateľstva, alebo nie. Sama som to zvažovala a dôvody označiť možnosť “bez vyznania” u mňa prevažujú veľmi tesne.

Zemislav: Hoci nie som úplne ako Rodná cesta, zvolím si “Rodné duchovno”. Prečo? Lebo je to len kraj z koláča. Z toho istého koláča, z ktorého čerpajú aj rodnoverci, či jazyčníci. Rodná cesta nemá patent na to, čo je rodné duchovno. Taktiež mám cestu, ktorá ma svoje špecifiká. Ale v tejto chvíli o to nejde. Nemá zmysel sa deliť a vymedzovať. Tu vôbec nejde o zakladanie cirkvi, či zaradenie sa do stáda. Ale bolo by vhodné, ak by sme sa k vlastnému kultúrnemu odkazu aj prihlásili. Pretože neskoro bude po sčítaní lamentovať, prečo nemáme rovnocenné postavenie. Kým niektorí v snahe o sekularizáciu zvolia “bez vyznania”, pre človeka, ktorý aktívne slávi predkresťanské duchovno to môže byť problém. Má kresťanstvo patent na vyznanie? Nemá. Tak mu ho ani nedajme. Prihlásme sa k svojmu.

Ako už bolo uvedené v úvode článku, našim cieľom nie je ovplyvniť rozhodnutie čitateľa, pokiaľ sa plánuje sčítania zúčastniť. Pokiaľ ale máte na vec iný pohľad, podeľte sa s nami o Váš názor v diskusii pod článkom.

One thought on “Sčítanie obyvateľstva 2021- otázka vierovyznania

  1. Na Sneme, rade, veče (ktorý trval mesiac) RODNÉHO KRUHU o. z. (vznik 2000) + boli prizvaný aj z nezaregistrovaných iných skupín + religionisti, aby sa vyjadrili k otázke Náboženské vierovyznanie? Podrobne sa preberalo v rozpravách z 10-tich názvov ktoré ľudia písali v 2011 do sčítacích hárkov.
    V závere (do 15.1.2021) sa všetci zhodli na jednotnom názve – RODNÉ DUCHOVNO.
    A bola podrobne prebraná aj prvá národnosť – SLOVENSKÁ a druhá národnosť – SLOVIENSKA.https://www.facebook.com/Rodneduchovno/
    Rodné duchovno – pôvodná prírodná kultúra

    Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

Create your website with WordPress.com
Začíname
%d blogerom sa páči toto: