Letný Slnovrat 2020

Tento rok bol pre všetkých zatiaľ dosť netradičný a neobišlo to ani nás, rodnovercov. Po niekoľkých mesiacoch dodržiavania prísnych opatrení nastalo uvoľnenie a s ním aj možnosť konečne sa stretnúť okolo ohňa a osláviť sviatky aj inak, ako sami doma. 

Ani sme sa nenazdali, a pol roka bolo za nami a ním aj Letný Slnovrat. Toho roku sme prijali pozvanie od Rodné Víry a tento sviatok (ktorý je z celého roka môj najobľúbenejší) sme oslávili u českých susedov v Brne. 

Pred obradom

S Vlastimilom sme sa teda vybrali na cestu, ktorú sme absolvovali nočným vlakom. Ráno sme boli na mieste. Stretli sme sa s Ladislavom z Rodné Víry, trochu si odpočinuli a prípravy na obrad mohli začať. 

Na miesto obradu, kde kedysi stálo hradisko, sme dorazili po poludní. Počasie nám veľmi neprialo a museli sme sa skrývať pred dažďom, no nás to neodradilo. Aj keby sme na mieste nemali zostať na noc, chceli sme oslavu Letného Slnovratu uskutočniť. Veď predsa aj dážď je v kolobehu prírody veľmi dôležitý. 

Postupne nás začalo pribúdať. Postretávali sme starých známych, ale aj nových ľudí. Čas do západu slnka, kedy sa mal obrad začať, sme strávili hraním na hudobné nástroje a spevom, rozprávaním sa a samozrejme, prípravou obradu. 

Ladislav s akordeónom pred obradom
Vlastimil s flautou

Medzitým prestalo pršať a my sme sa aj napriek prvotnej nepriazni počasia rozhodli na obradisku prenocovať.

Keď sme mali pripravené stany na noc, obetiny, drevo na oheň, upletené vence a nacvičené piesne, mohol obrad pod vedením Ladislava začať. Samozrejme nemohla chýbať medovina a obradný koláč.

Pletenie vencov
Medovina a koláč
Príprava ohňa

Nebudem dopodrobna písať, ako obrad prebiehal, pretože moje slová by aj tak nevedeli obsiahnuť tajomnú atmosféru, ktorá obrad vždy sprevádza. To je niečo, čo treba zažiť. 

 Zišli sme sa teda okolo rodového ohňa, spievali piesne, pripíjali na vážne aj na vtipné veci. Obrad sa postupne zmenil na voľnú zábavu, kde sme všetci jedli, pili a užívali si tento dôležitý deň, až kým nás po jednom nepremohol spánok. 

Až keď začalo uprostred noci pršať, tak sa poslední vytrvalci pobrali do stanov. 

Pri ohni
Prípitky
Oheň

Na druhý deň nám Ladislav ešte poukazoval mesto, keďže ja ani Vlastimil sme zatiaľ nemali príležitosť spoznať Brno nejak lepšie. Všetci traja sme spolu strávili pekný deň, ktorý sme, ako správni pohania, ukončili pri pive a ráno sme sa pobrali na vlak domov.

Na druhý deň ráno

Aj napriek nepriazni počasia nám to, myslím si, vyšlo a som rada, že sme sa mohli osláv Slnovratu u Rodné Víry zúčastniť. Ja osobne som si tento víkend veľmi užila a nazbierala energiu na ďalšie dni, až kým sa zas pri ďalšej príležitosti nestretneme okolo rodového ohňa.

Veleslava 🌿

Vlastimil a ja (Veleslava)

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

Create your website with WordPress.com
Začíname
%d blogerom sa páči toto: