Kračún – Oslavy zimného slnovratu 2019

Pomaly sa nám blíži Kračún – solárny nový rok. V tomto období Slnko stráca svoju silu a moc a čoraz viac nastupuje temnota. Do zrodenia nového slnka a jeho zosilnenia bude mať vládu počas nasledujúcich 12 dní (za každý mesiac vlády slnka jeden) Veles a jeho besi z podsvetia. „Naši predkovia si preto zhotovovali ochranné masky, ktorými sa chránili pred ich vplyvom,“ vysvetľuje Rodograd.

Obrad sa už tradične uskutoční na obradisku pri chate Diane v Košiciach. Oblečenie prislúchajúce dôležitosti sviatku je na obrade vítané. Na obradisku sa stretávame dňa 21.12.2019 od 12:00. K obradisku sa môžete dostať autobusovou linkou MHD č. 14 na zastávku Alpinka, odkiaľ sa treba prejsť pešo asi 5 km smerom za golfové ihrisko. Aktuality o udalosti nájdete na tomto odkaze:

https://www.facebook.com/events/734029607077993/

Tradične je potrebné priniesť si obetiny v podobe pokrmu (najlepšie domáce pečivo) a nápoja (ideálne kvas, medovina, alebo pivo). Poživanie tvrdého alkoholu a iných omamných látok je na obrade prísne zakázané!

Keďže je v tomto období tma veľmi skoro, je vhodné priniesť si svietidlo. Kto má záujem vyrobiť si fakľu, prikladáme jednoduchý návod v galérii, kde nájdete aj inšpiráciu na výrobu masky.Fantázii sa však medze nekladú.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

Create your website at WordPress.com
Get started
%d bloggers like this: